Skip to content

503 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block289
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
32%
Improvement Value:$135,000
68%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+6.4%
2024$7,350+5.4%
2023$6,976+1.4%
2022$6,876+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941