Skip to content

325 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Feb 15, 1985

Property Information

Block306
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
30%
Improvement Value:$95,600
70%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,369+6.4%
2024$5,046+5.4%
2023$4,790+1.4%
2022$4,722+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918