Skip to content

315 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block306
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,677
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
36%
Improvement Value:$82,400
64%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+6.4%
2024$4,773+5.4%
2023$4,530+1.4%
2022$4,466+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,677DeedBook 6456, Page 256Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 6162, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1918