Skip to content

311 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$76,900
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block306
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,572
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
35%
Improvement Value:$75,900
65%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+6.4%
2024$4,318+5.4%
2023$4,099+1.4%
2022$4,040+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 3516, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1918