Skip to content

324 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Jun 15, 2004

Property Information

Block308
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,394
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
38%
Improvement Value:$65,600
62%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,193+6.4%
2024$3,941+5.4%
2023$3,741+1.4%
2022$3,687+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 4816, Page 195

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 2723, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1911