Skip to content

1102 Parkway AveTrenton, NJ 08628

Built 1945

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block364
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
23%
Improvement Value:$113,300
77%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821+6.4%
2024$5,472+5.4%
2023$5,193+1.4%
2022$5,119+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 6271, Page 1416Recorded12/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1945