Skip to content

1194 Parkway Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 7, 2010

Property Information

Block364
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2.5SB 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
44%
Improvement Value:$135,200
56%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+6.4%
2024$8,976+5.4%
2023$8,520+1.4%
2022$8,398+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 6077, Page 906

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940