Skip to content

1192 Parkway AveTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 14, 2011

Property Information

Block364
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,918
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
15%
Improvement Value:$215,600
85%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+6.4%
2024$9,379+5.4%
2023$8,902+1.4%
2022$8,775+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955