Skip to content

40 Scotch RdTrenton, NJ 08628

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block364
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
ZoningTC
Sq Footage1,972
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
39%
Improvement Value:$295,500
61%
Total Assessment$484,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,055+6.4%
2024$17,912+5.4%
2023$17,001+1.4%
2022$16,759+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,972DeedBook 6497, Page 338Recorded8/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3057, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$241,800
DeedBook 2597, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1976