Skip to content

4 Scotch RdTrenton, NJ 08628

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block364
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
12%
Improvement Value:$350,700
88%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,610+6.4%
2024$14,673+5.4%
2023$13,927+1.4%
2022$13,729+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4637, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1965