Skip to content

2 Sunset Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1959

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block424
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,512
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
36%
Improvement Value:$130,600
64%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+6.4%
2024$7,542+5.4%
2023$7,158+1.4%
2022$7,056+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3685, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1959