Skip to content

192 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block423
Lot104
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,682
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
33%
Improvement Value:$163,100
67%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,636+6.4%
2024$9,058+5.4%
2023$8,597+1.4%
2022$8,475+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,682DeedBook 6449, Page 36Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5681, Page 137

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 3493, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1960