Skip to content

14 Mansion Hill DrTrenton, NJ 08628

Built 1992

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block411
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,077
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
27%
Improvement Value:$362,400
73%
Total Assessment$496,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,527+6.4%
2024$18,356+5.4%
2023$17,422+1.4%
2022$17,174+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft4,077DeedBook 6501, Page 750Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$449,900
Sq Ft4,077DeedBook 6428, Page 1519Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 6212, Page 872Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2650, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1992