Skip to content

12 Jacob CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block419
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,752
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,900
27%
Improvement Value:$145,800
73%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,604+6.6%
2024$7,133+5.6%
2023$6,757+1.5%
2022$6,658+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,752DeedBook 6615, Page 1997Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 3158, Page 197

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985