Skip to content

12 Rebecca CtTrenton, NJ 08628

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block419
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage2,189
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
25%
Improvement Value:$157,200
75%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+6.6%
2024$7,543+5.5%
2023$7,147+1.5%
2022$7,042+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,189DeedBook 6595, Page 1709Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3170, Page 295

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983