Skip to content

28 Rebecca Ct

Trenton, NJ 08628

Built 1983

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block419
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,877
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
26%
Improvement Value:$151,500
74%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+6.4%
2024$7,560+5.4%
2023$7,176+1.4%
2022$7,074+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4478, Page 54

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 3192, Page 221

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2576, Page 151

Property Sale

Sale
$85,250
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983