Skip to content

32 Rebecca Ct

Trenton, NJ 08628

Built 1983

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block419
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,896
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
25%
Improvement Value:$163,900
75%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,554+19.6%
2024$7,154+5.4%
2023$6,790+1.4%
2022$6,693+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 6290, Page 1002Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5245, Page 52

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2597, Page 55

Property Sale

Sale
$83,420
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983