Skip to content

19 Riverview DrTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$394,900
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block420
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,466
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
27%
Improvement Value:$287,500
73%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,488+6.4%
2024$14,559+5.4%
2023$13,818+1.4%
2022$13,622+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$394,900

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 6340, Page 1952Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2843, Page 306

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985