Skip to content

11 Sandy LnTrenton, NJ 08628

Built 1979

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block422
Lot104
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
26%
Improvement Value:$271,800
74%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,430+6.4%
2024$13,564+5.4%
2023$12,875+1.4%
2022$12,691+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,394DeedBook 6553, Page 1338Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$319,900

From:

To:

Sq Ft2,427DeedBook 6262, Page 467Recorded9/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979