Skip to content

7 Sandy LnTrenton, NJ 08628

Built 1982

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block422
Lot102
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,394
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
26%
Improvement Value:$277,700
74%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,788+6.4%
2024$13,901+5.4%
2023$13,194+1.4%
2022$13,006+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,394DeedBook 6423, Page 1907Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982