Skip to content

226 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block423
Lot127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,779
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
23%
Improvement Value:$272,100
77%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,475+6.4%
2024$11,727+5.4%
2023$11,131+1.4%
2022$10,972+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$576,000
Sq Ft2,779DeedBook 6561, Page 15Recorded7/5/2024

Property Sale

Sale
$185,700
DeedBook 6145, Page 1116

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5370, Page 233

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960