Skip to content

22 Ravine Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block423
Lot162
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,070
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
28%
Improvement Value:$183,200
72%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+6.4%
2024$9,409+5.4%
2023$8,930+1.4%
2022$8,803+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 6254, Page 929Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950