Skip to content

194 W Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block423
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,061
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
33%
Improvement Value:$168,200
67%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+6.4%
2024$9,246+5.4%
2023$8,776+1.4%
2022$8,651+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6128, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1960