Skip to content

17 State Police Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1977

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block423
Lot223
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,910
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
29%
Improvement Value:$160,200
71%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+6.4%
2024$8,344+5.4%
2023$7,920+1.4%
2022$7,807+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 6313, Page 1370Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3145, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1977