Skip to content

7 State Police Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 18, 2000

Property Information

Block423
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
28%
Improvement Value:$166,800
72%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+6.4%
2024$8,599+5.4%
2023$8,162+1.4%
2022$8,046+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3894, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1980