Skip to content

47 Sunset Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block424
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,830
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
34%
Improvement Value:$144,700
66%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+6.6%
2024$7,798+5.5%
2023$7,389+1.5%
2022$7,280+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3515, Page 135

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 2689, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1962