Skip to content

1684 Fifth St

Trenton, NJ 08638

Built 1968

Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block42
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage18,000
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
14%
Improvement Value:$586,600
86%
Total Assessment$680,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,760+6.4%
2024$25,154+5.4%
2023$23,875+1.4%
2022$23,535+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968