Skip to content

1319 Princeton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block13
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningBH
Sq Footage732
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
72%
Improvement Value:$70,000
28%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+6.4%
2024$9,243+5.4%
2023$8,773+1.4%
2022$8,648+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft732DeedBook 6529, Page 543Recorded7/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6034, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$51,279
DeedBook 4829, Page 79

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950