Skip to content

33 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 1982

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
May 10, 1982

Property Information

Block436
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,274
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
23%
Improvement Value:$321,000
77%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,229+6.5%
2024$15,240+5.5%
2023$14,453+1.5%
2022$14,243+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982