Skip to content

12 Anne Marie LnTitusville, NJ 08560

Built 1987

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block436
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class18
Description2S 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,306
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
22%
Improvement Value:$366,100
78%
Total Assessment$471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,532+6.4%
2024$17,420+5.4%
2023$16,534+1.4%
2022$16,299+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,306DeedBook 6181, Page 1111Recorded10/28/2013

Property Sale

Sale
$371,526
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987