Skip to content

6 Mccarthy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1946

Last Sale Price
$98,895
Last Sale Date
May 10, 1993

Property Information

Block441
Lot285
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,274
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
34%
Improvement Value:$120,600
66%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+6.4%
2024$6,714+5.4%
2023$6,372+1.4%
2022$6,282+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$98,895
DeedBook 2684, Page 171

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1946