Skip to content

3 Pingree Ct

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2008

Property Information

Block445
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
35%
Improvement Value:$93,700
65%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+6.4%
2024$5,309+5.4%
2023$5,039+1.4%
2022$4,967+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940