Skip to content

532 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block445
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
33%
Improvement Value:$92,500
67%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,467+6.4%
2024$5,139+5.4%
2023$4,878+1.4%
2022$4,808+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,536DeedBook 6451, Page 1749Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2718, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1940