Skip to content

197 Franklyn RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Nov 27, 2020

Property Information

Block458
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage672
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
31%
Improvement Value:$117,200
69%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710+6.4%
2024$6,307+5.4%
2023$5,986+1.4%
2022$5,901+41.6%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
Sq Ft672DeedBook 6424, Page 914Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 6137, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1955