Skip to content

189 Franklyn Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block458
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,476
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
26%
Improvement Value:$155,400
74%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+6.4%
2024$7,719+5.4%
2023$7,327+1.4%
2022$7,222+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,476DeedBook 6572, Page 632Recorded10/24/2024

Property Sale

Sale
$209,900

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6353, Page 266Recorded12/26/2018

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,438DeedBook 6261, Page 1946Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft1,186DeedBook 6191, Page 1117Recorded4/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955