Skip to content

179 Franklyn Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Nov 24, 1993

Property Information

Block458
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
33%
Improvement Value:$107,600
67%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+6.4%
2024$5,926+5.4%
2023$5,625+1.4%
2022$5,545+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 2752, Page 287

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955