Skip to content

280 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block459
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,216
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
23%
Improvement Value:$177,600
77%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,097+6.4%
2024$8,551+5.4%
2023$8,116+1.4%
2022$8,001+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 6408, Page 1037Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4694, Page 297

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2674, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1955