Skip to content

318 Wynnewood Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$149,010
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block459
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,470
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
32%
Improvement Value:$118,600
68%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+6.4%
2024$6,481+5.4%
2023$6,151+1.4%
2022$6,064+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,010
DeedBook 4892, Page 34

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2739, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1955