Skip to content

104 Pennwood Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 21, 2012

Property Information

Block461
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,538
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
32%
Improvement Value:$111,400
68%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411+6.4%
2024$6,026+5.4%
2023$5,720+1.4%
2022$5,638+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6145, Page 991

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4413, Page 117

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2881, Page 343

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955