Skip to content

115 Meriden Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1949

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block462
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
26%
Improvement Value:$152,000
74%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+6.4%
2024$7,771+5.4%
2023$7,376+1.4%
2022$7,271+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft1,286DeedBook 6552, Page 1069Recorded3/28/2024

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,286DeedBook 6489, Page 988Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4206, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1949