Skip to content

1063 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block462
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
34%
Improvement Value:$102,200
66%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,096+6.4%
2024$5,730+5.4%
2023$5,439+1.4%
2022$5,361+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,116DeedBook 6596, Page 718Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft1,116DeedBook 6404, Page 532Recorded5/21/2020

Property Sale

Sale
$90,700
DeedBook 3208, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1949