Skip to content

111 Meriden Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 4, 2006

Property Information

Block462
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,416
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
32%
Improvement Value:$120,500
68%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+6.4%
2024$6,536+5.4%
2023$6,204+1.4%
2022$6,116+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5442, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1950