Skip to content

114 Meriden Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block463
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,116
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
34%
Improvement Value:$102,900
66%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116+11.2%
2024$5,499+5.6%
2023$5,207+1.5%
2022$5,129+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1949