Skip to content

111 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block468
Lot173
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,700
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
28%
Improvement Value:$116,900
72%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+6.4%
2024$5,974+5.4%
2023$5,671+1.4%
2022$5,590+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954