Skip to content

1026 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Sep 2, 1999

Property Information

Block469
Lot151
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,286
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
33%
Improvement Value:$105,200
67%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,187+6.4%
2024$5,815+5.4%
2023$5,520+1.4%
2022$5,441+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3679, Page 1

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 2603, Page 554

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950