Skip to content

956 Terrace BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block470
Lot225
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,680
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
28%
Improvement Value:$132,300
72%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983+6.6%
2024$6,549+5.6%
2023$6,203+1.5%
2022$6,111+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3511, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1950