Skip to content

952 Terrace BlvdTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block470
Lot227
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
26%
Improvement Value:$151,500
74%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+6.4%
2024$7,516+5.3%
2023$7,137+1.4%
2022$7,036+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 6088, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1950