Skip to content

31 Downing Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block490
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
40%
Improvement Value:$84,400
60%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+6.4%
2024$5,198+5.4%
2023$4,934+1.4%
2022$4,863+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 6157, Page 961

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4450, Page 253

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3013, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1955