Skip to content

24 Gilmore RdTrenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block490
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,080
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
39%
Improvement Value:$84,400
61%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+6.4%
2024$5,131+5.4%
2023$4,870+1.4%
2022$4,801+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6270, Page 111Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4852, Page 232

Property Sale

Sale
$101,525
DeedBook 2569, Page 122

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955