Skip to content

20 Gilmore Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block490
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,648
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
32%
Improvement Value:$110,200
68%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+6.4%
2024$6,034+5.4%
2023$5,727+1.4%
2022$5,645+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,648DeedBook 6597, Page 1058Recorded7/16/2025

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,648DeedBook 6597, Page 599Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3721, Page 175

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955